یه چیزایی از کجا میان؟ برا چی میان؟!!

  • 1- دو مطلب جالب و کاربردی که اتفقا این روزها بخاطر یک حادثه تبدیل به دغدغه خودم هم شده بود در دو شماره روزنامه همشهری خوندم که بدلیل جذابیت برای خودم ، برای شما هم می ذارم تا بخونید . ( لازم بذکر است قسمت هایی که با رنگ سبز نوشتم صحبت های خودمه که پا برهنه دویدم وسط بحث!!! )

مطلب اول : این «فارسی وان» از کجا وارد زندگی ما شد؟!

نام «فارسی وان» این روزها به گوش اغلب ما خورده‎است ، چه آنهایی که مشتری شبکه‌های ماهواره ‎ای هستند و چه آنهایی که نگران از تأثیر سوء‌برنامه‎های برخی شبکه‎های آن هنوز اجازه ورود دیش ماهواره را به خانه خود نداده‎اند

اما حرف و نقل آن را از دیگران شنیده ‎اند یا شاید هم از سر کنجکاوی چند ساعتی در خانه در و همسایه یا هنگام میهمانی در خانه فامیل و آشنا به تماشای آن نشسته‎اند ( مث خود دیوونه امابرو ). اما این فارسی ‌وان که قصه یا ماجراهای سریال‌هایش نقل برخی محافل و میهمانی‎های دوستانه یا فامیلی شده از کجا و به چه نیتی آمده؟ چه چیزی به خورد ما می‎دهد و چه تأثیری بر ما می‎گذارد؟

تا پیش از این، شبکه‎های فارسی زبان ماهواره‎ای در خارج از ایران به‌دلیل ضعف بنیه مالی، فاقد برنامه‎های متنوع بودند ؛ 12 ساعت پخش زنده و 12ساعت تکرار آن، بدون آیتم‎های نمایشی ، فیلم‎ها و سریال‎های تولیدی یا خریداری شده از شبکه‎های تلویزیونی دیگر. حجم قابل توجهی از برنامه‌های  آنها  نیز اختصاص داشته به برنامه‎های کسل‌کننده مجری ‌محور، پخش کلیپ‎های موسیقی تکراری و نمایش فیلم‎ها و سریال‎هایی که در سال‌های دور و نزدیک در داخل کشور ساخته شده و بارها نیز به نمایش در آمده‎اند. به این ترتیب خیلی زود این شبکه‎ها با وجود رشد قارچ گونه تعدادشان ، تازگی خود را از دست داده و در جذب مخاطب، چندان موفق عمل نکردند. اما از سال گذشته شبکه‎ای آغاز به کار کرد که شیوه‎ای متفاوت را در پخش برنامه برگزیده بود و برخلاف انتظار، خیلی زود توانست بخش عمده مخاطبان شبکه‎های ماهواره‎ای فارسی زبان را جذب خود کند.

فارسی ‎وان شبکه‎ای ماهواره ‎ای ا‎ست که سریال‌های روز خارجی( کره ‎ای، کلمبیایی، آمریکایی و...)  را به‌ صورت دوبله‌ شده‌ هرچند ضعیف - در طول روز پخش می‎کند. در فضای ملال‌انگیز شبکه‌های فارسی ‌زبان ماهواره‎ای ، فارسی ‌وان در نوع خود یک اتفاق تازه محسوب می‎شود؛ شبکه‎ای که چون  سریال‎های تازه و پخش‌نشده، متنوع و برخوردار  از مایه‎های عامه‌پسند ( البته در شق مبتذلش ) آن هم به زبان فارسی عرضه می‌کند خیلی زود درمیان عامه مردم جا بازکرده و از مشتریان زیادی برخوردار شده و همین جذب مخاطب و ارائه خوراک مبتذل و تأثیر‌گذاری گسترده و عمیق آن بر مخاطب است که ابعاد نگران کننده ‎ای به ماجرا داده است.

شاید در ظاهر، سریال‌های این شبکه در مقایسه با شبکه‎های غیراخلاقی در ماهواره، حاوی نمایش صحنه‎های غیراخلاقی به‌صورت مستقیم نباشد و به همین خاطر نیز با واکنش دفعی چندانی از سوی برخی خانواده‎ها روبه‌رو نشده است اما نکته آنجاست که در لایه‎های زیرین مضامینی که در این سریال‌ها مطرح می‎شود به‌صورت غیرمستقیم و البته در برخی نیز به‌طور مستقیم، مفاهیمی بسیار غیراخلاقی به مخاطب ارائه شده و از آنجا که از سیری تدریجی نیز برخوردار است تأثیری عمیق در نابود کردن هنجارهای اخلاقی و فرهنگی خانواده‌ها برجای می‎گذارد تا آنجا که پس از مدتی بسیاری از این مسائل قبح خود را از دست داده و برای مخاطب هضم‌شده و پذیرفتنی خواهند شد ( این جای قضیه به نظر من مهمترین و تامل برانگیزترین بخش موضوع هستش .خواهشا بهش خیلی دقت کنیدمتفکر)

همین بس که در ماه‎های نخست پخش برنامه‎های فارسی ‎وان هنوز برخی از این سریال‎ها، مضامین و روابط بین شخصیت‎ها تازگی داشته و اجازه تماشای آنها به نوجوانان و جوانان توسط پاره‎ای از خانواده‎ها داده نمی‎شد، یا طبق عرف خانواده‎ها صلاح نمی‎دیدند اعضای خانواده به اتفاق به تماشای سریال‌هایی همچون «ویکتوریا» بنشینند اما پس از چند ماه رفته‌رفته قبح مسئله ریخته و تماشای سریال‎های فارسی‎وان که در کل ساعات روز یکی پس از دیگری روی آنتن می‎روند به تفریح جمعی بسیاری از همین خانواده‎ها بدل شد که به اتفاق چشم بدان بدوزند! ( این رو شما وقتی با یک خلنواده که بیننده این شبکه هستند نشست و برخاست داشته باشید به وضوح می بینید رفتار خانواده با گذشت زملن بصورت آرام آرام تغییر کرده و قبح مسئله از بین میره براشون )

درست است که مخاطبان این شبکه را می‎توان در طیف‌های مختلفی دسته ‎بندی کرد اما متأسفانه بیش از هر گروه دیگری این خانواده‎ها و به‌ویژه زنان و دختران در سنین جوانی و نوجوانی هستند که تماشاگر این سریال‌ها محسوب می‎شوند؛ در واقع‌ آسیب‎پذیرترین قشری که درصورت تغییر هنجارهای اخلاقی آنها، لطماتی جدی و جبران‌ناپذیر  به فرهنگ و اخلاق در جامعه ما وارد خواهد شد.( واقعا شما متصور بشید که دخترجوان جامعه ی ما که سعی داره توی این جامعه ی داغون زندگی پاکی داشته باشه با دیدن صحنه های بقول غربی ها رمانتیک ولی در واقع هوسبازانه رابطه دو تا زن و مرد که جالب اینجاست دوست همدیگه هم هستند نه زن و شوهر ، چه احساس نیازی بهش دست میده و چه تاثیر مخربی در روح او بجا می گذاره؟ چون هنوز همسری نداره که این احساس رو با او تجربه کنه و رفع نیازش بشه. اینجاست که از لحاظ روحی توی خودش خرد میشه و نتیجه این هست که می بینید جوانان ما تو کوچه و خیابون دنبال کسی می گردند که حتی به اندازه یک جرئه عطششون رو رفع کنه )  به این ترتیب برنامه‎های این شبکه بیش از همه بنیان خانواده‎ها را نشانه گرفته و با در نظر گرفتن مضامین اغلب این سریال‌ها تاکنون هیچ ‌یک از شبکه‌های فارسی زبان ماهواره ‎ای تأثیراتی فرهنگی به این اندازه مخرب و با این عمق و وسعت نداشته‎اند.

از قرار معلوم دم و دستگاه و مقر شبکه فارسی ‌وان در هنگ ‌کنگ قرار دارد؛ در ساختمانی کوچک که ظاهرا تجهیزات آن‌ چندان هم قابل توجه نیست، اما با همین امکانات، رسانه ملی ما را با تمام دم و دستگاه عریض و طویلش به چالش کشیده و به یک تهدید فرهنگی برای ما بدل شده است. اما در پس فارسی‌وان، مجموعه‎ای عظیم، آن را حمایت می‎کند تا از تولیدات دیگر شبکه‎ها استفاده کرده و با ارائه تصویری ماهواره‎ای و برخوردار از کیفیت مطلوب با همتایان داخلی  و خارجی ‎اش به رقابت بپردازد.

فارسی ‌وان شبکه ‎ای ا‎ست تحت لوای مجموعه رسانه‌ای استار که متعلق به «نیوزکورپوریشن» است و شرکتی به نام موبی نیز همکار شرکت استار در تهیه و تولید برنامه‌های این شبکه است. مالک شرکت نیوزکورپوریشن، یک یهودی استرالیایی به نام روپرت مرداک است؛ صاحب یکی از امپراتوری‎های رسانه‎ای جهان که مالک استودیو فیلمسازی فاکس و شبکه‌های تلویزیونی فاکس و فاکس نیوز آمریکا نیز هست.

اداره مرکزی نیوزکورپوریشن در نیویورک واقع است که علاوه بر رسانه‌های رادیویی و تلویزیونی، بیش از 100روزنامه و مجله نیز در سراسر جهان در اختیار دارد که از میان آنها می‌توان به دیلی‌تلگراف، وال‌استریت ژورنال، سان، تایمز و ساندی تایمز، نیویورک‌پست و... اشاره کرد. مجموعه انتشاراتی داوجونز، بورس ایالات متحده نیز تحت تملک این تشکیلات غول‌آساست.

شایع است مرداک به‎عنوان چهارمین فرد قدرتمند در قاره آسیا به شمار می‌آید. در آسیا بزرگ‌ترین شبکه تلویزیونی به مورداک تعلق دارد. این شبکه 40کانال دارد که به 8زبان، 53 کشور را پوشش می‌دهد. همه سهام یا بخش قابل‌توجهی از 23 شبکه رادیو- تلویزیونی ایالات متحده را او در اختیار دارد. شهرت دیگر شبکه‌های فاکس شیوه‌های تلویزیونی‌اش است. مرداک با تملک «دایرک تی وی» تعداد کانال‌های تلویزیونی را به حدود 100کانال رسانده است. مرداک خارج از ایالات متحده، در بریتانیا 28کانال تلویزیونی دارد. دارایی‌های ماهواره‌ای و کابلی او از 30مورد گذشته است و نیمی از سهام تلویزیون کابلی نشنال‌جئوگرافیک از آن اوست.

مرداک صاحب 2شرکت خدماتی در آلمان، 16شرکت در استرالیا، یک شرکت در کانادا و 6شرکت در هندوستان است و سهامی در یک ایستگاه ایتالیایی، 2 اندونزیایی، 2ژاپنی و 8ایستگاه آمریکای لاتین دارد. او در ایالات متحده 8مجله دارد ونیوزکورپوریشن صاحب انتشارات هارپرکالنیز است که 26 چاپخانه دارد به‌علاوه انتشارات ویلیام مارو و انتشارات آون که گردش مالی سالانه‌اش بیش از یک میلیارد دلار است از آن اوست.

با این اوصاف می‌توان به یک نتیجه بسیار مهم رسید و آن اینکه امپراتوری رسانه ‎ای به این بزرگی، وقتی پشت یک شبکه فارسی قرار می‎گیرد نمی‎توان اهداف آن‌را به سادگی کسب درآمد‌های اقتصادی فرو کاهش داد. اگر بتوان منبع درآمد‎های شبکه فارسی‌وان را آگهی‌های تجاری فرض کرد، این حجم آگهی آن هم در بازار ایرانی و با وجود رسانه‎های انبوه فارسی زبان که به قیمت‌های بسیار پایین در مقایسه با شبکه‎های خارجی پخش می‎کنند، برای گردانندگان این غول رسانه‎ای به یک شوخی  می‌ماند  و رقم مهمی به‌نظر نمی‎رسد. حتی اگر بپذیریم هر شبکه‌ باید هزینه‎هایش را خود تأمین کند، باز هم نمی‎توان مسائل مالی را هدف اصلی گردانندگان این شبکه فرض و از دیگر مسائل صرف‌نظر کرد و در نهایت به افزایش این دایره قدرت رسانه‎ای در آسیا توجهی نداشت.

سریال‌هایی که اغلب در این شبکه روی آنتن می‎روند سریال‎هایی خاص شبکه‎های کابلی هستند که هیچ بعید نیست که پاره ‎ای از آنها تولیدات شرکت‎های فیلمسازی یا شبکه‎های مرتبط به این غول رسانه‎ای باشد اما هرچه هست این سریال‌ها به دقت و حساب ‎شده انتخاب شده ‎اند. سریال‌های این شبکه را از منظر مضمونی می‎توان به 3دسته تقسیم کرد: نخست سریال‌های درام و رمانس به ‌اصطلاح خانوادگی که بیشتر آنها مضامینی غیراخلاقی داشته و به روابط نامشروع دختران و پسران و البته خیانت زن و شوهر به یکدیگر و... می‎پردازند.

سریال «ویکتوریا»، «مونوس ومونوس»، «خانه مد»، «جسور و زیبا» و... از این جمله هستند. دسته دوم سریال‌های طنز از جنس سریال‌های طنز روتین و شبانه هستند که در لوکیشن‌های داخلی و محدود و با اتکا به شوخی‎های صرفا کلامی و اغلب رکیک ساخته و پرداخته شده‎اند. مضمون این سریال‌ها نیز با توجه به نمایش روابط جنسی آزاد جوانان و همخانگی آنها بدون ازدواج و... در تأثیر گذاری‎های مخرب اخلاقی و فرهنگی کم از دسته نخست ندارند. سریال کره‎ای «همسر یا دردسر»، «دارما و گری»، «ریبا»، «آشنایی با مادر» و... سریال‌های طنز این شبکه هستند.

و در نهایت دسته سوم هم سریال‌های پرحادثه، جنایی و پلیسی مشهور سال‌های اخیر همچون «24»، «حصار چوبی» و... هستند که از سطح کیفی بالاتری نسبت به بقیه سریال‌ها برخوردار بوده و با وجود تفاوت‎های فرهنگی با مخاطب فارسی زبان لااقل مسائل غیراخلاقی را به‌عنوان یک ارزش تبلیغ نمی‎کنند. به این ترتیب هر جنس و هر گروه سنی، حتی بچه‌ها نیز خوراکی برای خود در میان سریال‌های فارسی‌وان خواهند یافت. 

دوستی از قول یکی از عرضه ‎کنندگان خدمات ماهواره‌ای ! روایت می‎کرد که این روزها برای آن گروه از خانواده‎های ایرانی که از برنامه‎های ماهواره ‎ای استفاده می‎کنند، هیچ شبکه‎ای به اندازه فارسی ‌وان اهمیت ندارد. بسیاری از آنها حاضرند هیچ‌ یک از شبکه‎های ماهواره‎ای فارسی را نداشته‎باشند ولی در عوض فارسی ‌وان آنها صاف و بی‎پارازیت باشد. این یعنی یک شبکه در برابر همه‎ شبکه‎ها؛ شبکه‎ای که بیشتر از هر شبکه دیگر تماشا می‎شود.  بسیاری از زنان خانه ‎داری که از ماهواره استفاده می‎کنند، عادت به روشن کردن این شبکه در طول روز دارند، حتی در زمانی که مشغول کار در خانه هستند به شنیدن صدای آن عادت کرده‎ و داستان را دنبال می‎کنند.

اینکه ویکتوریا با دوست پسر جوانش به کجا رسیده‎اند یا شوهر ویکتوریا و دوست دختر جوانش با بچه نامشروع‎شان چه کرده ‌اند، آیا همسر رسمی مونوس از وجود همسر غیررسمی و فرزند نامشروع‌ اش اطلاع پیدا کرده و یا اینکه رئیس مونوس که در حال خیانت به همسر خود است توانسته این ماجرا را پنهان نگاه دارد یا نه و... تقریبا مضمون همه سریال‌هایی که در این شبکه پخش می‌شود همین است، هرچند که سریال‌های کره ‎ای (آسیایی) این شبکه به ظاهر قدری اخلاقی ‎تر به‌نظر می‎رسند و لایه‎های سنتی فرهنگ آسیایی آن برای مخاطب ایرانی ملموس و جذب‌ کننده به‌ نظر می‎رسد اما در خلال آن، حضور فرهنگ غرب در زندگی آنها تأثیر خود را بر تماشاگر ایرانی می‎گذارد.

اما غلظت سریال‌‌های کلمبیایی به قدری شدید است که روی نمونه‎های غربی خود را کم کند! حقیقت اینکه نمایش این همه بی‎اخلاقی در یک سریال واقعا کمیاب است و شخصیت‌ها و مناسبات میان آنها دراین سریال‌ها بر هیچ منطقی استوار نیستند جز غرایزی که به شکلی حیوانی شخصیت‎ها را به‌دنبال هم می‎کشند. موفقیت فارسی ‌وان در جذب مخاطب، دیگر شبکه‎های فارسی زبان را هم به این نتیجه رسانده است که آنها هم به دوبله و پخش سریا‌ل‌های خارجی بپردازند. شبکه «جم‌ تی وی» از جمله شبکه‎هایی ا‎ست که به تازگی پا در جای پای فارسی‌وان گذاشته است، هرچند که فارسی‌وان به‌دلیل اینکه اختصاصی به این حوزه می‎پردازد، همچنان یکه ‌تاز است. اما این جریانی‎ است که مدام در حال گسترش است و شبکه‌های داخلی هم با این بضاعت، حرفی برای گفتن مقابل آنها ندارند، مگر آنکه فکری اساسی برای آن کرد.

حرف آخر آنکه فارسی‎وان با نمایش سریال‎های درجه چندم‌ کره‌ای و کلمبیایی و به ندرت هم آمریکایی، امواج فرهنگی بیگانه و البته مهاجم را به خانه‎های ما می‎فرستد و از طریق ترویج بی‌اخلاقی، فرهنگ ایرانی- اسلامی و بنیان خانواده را هدف گرفته است. در این سریال‌ها، بی‎بندوباری در روابط جنس‎های مخالف و خیانت اخلاقی اعضای خانواده به هم، امری طبیعی و مرسوم نمایش داده می‎شود. ( به نظرم ما هر ضربه ای خوردیم از این طبیعی شدن گناهان و فرو ریختن قبح مسئله است .بچه وقتی با بابا و مامانش نشسته و می بینه که وقتی اون آقاهه اون خانومه رو بغل کرد و ... و میبنه که اونا هم ۴چشمی زل زدن به تلوزیون و با این نگاهشون اون کارو تائید میکنن ،دیگه چه انتظاری ازین بچه هست که توی جامعه و خونه گناه نکنه و آدم پاکی باشه توی زندگیش؟ دقیقا زمانی که پرده های حیا و عفت بین خانواده ما از بین میره اون موقع هست که راه برای سایر خطاها و گناهان هم باز میشه ) با تماشا و همراهی‌کردن این سریال‌ها، نه تنها چنین مسائلی قبح خود را از دست می‌دهند بلکه به‌دلیل تماشای هر روزه و طولانی مدت این سریال‌ها به شخصیت‎ها نزدیک شده و با آنها همذات‌پنداری می‎کنند و انجام چنین مسائلی تشویق و ترغیب می‎شوند و متأسفانه بسیاری از خانواده‎ها با پذیرش این شبکه در کانون خانواده خود، زمینه‎های پذیرش الگوهایی این‌چنینی را برای جوانان فراهم می‌کنند.

مطلب دوم : جوالدوزی به دیگران  ( این مطلب دوم به نظر من پر مفهوم تر و با بینش عمیق تری به مطلب نگاه کرده )

  

هفته گذشته، پس از چاپ مطلبی راجع به شبکه ماهواره‌ای فارسی وان، خوانندگان زیادی با دفتر روزنامه تماس گرفتند تا راجع‌به این نوشته اظهارنظر کنند.

قریب به اتفاق این مخاطبان، نوک پیکان تقصیر را به سوی جام‌جم و سازمان صداوسیما نشانه رفتند که با کاستی‌هایش شرایطی فراهم آورده تا شبکه‌هایی چون فارسی وان در حوزه‌های گوناگون، بتوانند مخاطبان زیادی کسب کنند.

در این نکته، شکی نیست اما منظور از چاپ مطالبی در مذمت فارسی وان، یادآوری فضایی بود که اینگونه شبکه‌های ماهواره‌ای در جامعه به‌وجود می‌آورند، آن هم با توجه به سابقه گردانندگانشان و محتوایی که در قالب سریال عرضه می‌کنند. مسلما بحث درباره کم کاری‌های تلویزیون در ساحت‌های مختلف و آفت‌های این مسئله به قوت خود باقی است و ان‌شاء‌الله در فرصت‌های مقتضی به آن پرداخته می‌شود. این نوشته نگاهی دوباره است بر آنکه چرا به فارسی وان نگاه منفی داریم. سوزن به‌خودمان که اتفاقا از این قلم کم نرفته است، بماند برای بعد، این جوالدوزی است به دیگران.

یک سال پس از آنکه القاعده به برج‌های دوقلوی نیویورک حمله کرد و چند ماه بعد از آنکه نیروهای ناتو به افغانستان یورش بردند و  زمانی که غرب در هراس از آنچه به زعمش بنیادگرایی محسوب می‌شد ، دست به هر کاری می‌زد، بنیامین نتانیاهو که در آن موقع هنوز مجددا نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نشده بود، برای آمریکایی‌ها نسخه‌ای پیچید که پیش از آن در سرزمین‌های اشغالی به کار گرفته بود.

وقتی فشار سنگ‌های انتفاضه عرصه را بر دولتمردان غاصب اسرائیل تنگ کرده بود، نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود پیشنهاد داد برای مسلمانان ساکن سرزمین‌های اشغالی سریال‌هایی چون «جنسیت و شهر» پخش شود تا آنها از حال و هوای سنگ اندازی بیرون بیایند و جای مبارزه آزادیخواهانه و آرمانخواهی‌های خطرناک به مسائل جالب ‌تر و البته بی‌خطری همچون زندگی آزاد روی خوش نشان دهند. این همان نسخه‌ای بود که نتانیاهو برای آمریکایی‌ها تجویز کرد و خبرگزاری یونایتدپرس آن را ۱۲‌سپتامبر ۲۰۰۲ (۲۱ شهریور ۱۳۸۱) روی خروجی خود با این عنوان قرار داد: «نتانیاهو : آمریکا باید با تلویزیون به ایران حمله کند.» ( آیا کسی که در حال و هوی مسائل جنسی فرو رفته و یه گوشه اتاقش کز کرده پای فیلم های بیب حال و حوصله داره توی دانشگاهش دنبال اختراع یا یه اکتشاف باشه؟!! آیا حال داره بره باشگاه ورزش کنه ؟!! آیا حال داره با خدا ارتباط برقرار کنه و مناجات داشته باشه ؟؟ آیا اگه بهش گفتن الان به ایران حمله شده حال داره بره بجنگه یا میشینه پای فیلمش؟!! )

نتانیاهو از آمریکا خواست تا تغییر حکومت را در عراق و ایران پی بگیرد و این کار را در عراق با حمله نظامی و در ایران با پخش برنامه‌های تلویزیونی ماهواره ‌ای با محتوای هرزه انجام دهد. وی گفته بود که ورود جریان فرهنگ عامیانه غربی به داخل ایران، می‌تواند منجر به براندازی جمهوری اسلامی شود.

بنیامین نتانیاهو با اشاره به ‌وجود هزاران دیش ماهواره در ایران، به «کمیته اصلاح دولتی» ( یک نهاد دولتی در آمریکا ) پیشنهاد داد که آمریکا می‌تواند با پخش سریال‌های شبکه فاکس که « عده‌ای  را در وضعیت‌های متنوعی از برهنگی نشان می‌دهد، درحالی‌که زندگی‌های فریبنده و مادی‌گرایانه دارند و رابطه‌های بی‌قید  برقرار می‌کنند» یک انقلاب علیه حکومت این کشور برانگیزد. او به این کمیته گفت: « این سریال‌ها واقعاً براندازانه هستند. جوانان ایرانی دلشان لباس&

/ 22 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آدم بزرگ

دست شما درد نکنه دیگه خانوم توفیقی!!! [نگران] نه...[نگران] من ......[ناراحت] نیگا نکردم .....[ابرو] یعنی من از کلیات قضیه خبر دارم جزئیاتش رو اون روزنامه نگاره دیده بود!! [نیشخند] من در حد کفایت دیدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![نیشخند]

ما نسل سومی ها

سلااااااااااااااااااااام خوفی؟[گل] [گل]آپیـــــــــــــــــــــــــــــــــدم[گل] [گل]بدووووووووووووو[گل] [گل]بیاااااااااااااااااااااا[گل][چشمک]

وصال

گفتی: غزل بگو! چه بگویم؟ مجال کو؟ شیرین من، برای غزل شور و حال کو؟ پر می زند دلم به هوای غزل، ولی گیرم هوای پر زدنم هست، بال کو؟ گیرم به فال نیک بگیرم بهار را چشم و دلی برای تماشا و فال کو؟ تقویم چارفصل دلم را ورق زدم آن برگهای سبِِِِزِِِ سرآغاز سال کو؟ رفتیم و پرسش دل ما بی جواب ماند حال سؤال و حوصله قیل و قال کو؟ از قیصر امین پور

ما نسل سومی ها

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل]سلاااااااااااااااام [گل][گل][گل][گل] [گل][گل] [گل]آپیـــــــــــــــــــــــــــــــــــدم [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل] [گل]بدووووووووووووو بیااااااااااااااااااااااا [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

قاصدک

سلام وبلاگ خوبی دارید[لبخند] اگه مایل به تبادل لینک هستید به وبلاگم بیایید و خبرم کنید [گل]×××ولادت با سعادت امام محمد باقر(ع) مبارک×××[گل] یا حق[خداحافظ][گل]

مریم توفیقی

سلام . در ماه خدا ، روی ماه خدا را ببوس ... کوچه های اردیبهشتی به روز شد . چشم انتظار عبورتان از کوچه هایم ... دعوتی همشهری ... سر شما درد نکنه [لبخند]

پويا

خب حالا ما ،دربدر دنبالت مي گرديم //بگرد تا بگرديم //////// 777777777777777777777777[گل] 5555555555555555555555555555555555[گل] 44444444444444444444444444444444444444444444[گل] ///////////////////////[خداحافظ]

آدم بزرگ

این پیام زیبا رو جناب پویای عزیز برام فرستادن به ایمیلم که بدون دخل و تصرف میذارم: سلام //هرزمان كه تصميم گرفتم فكر نكنم و نيانديشم و نفهمم كه چي بر سر نسل كنوني امده و خواهد امد ،سرم را توي لاك حماقت فرو مي برم تا شماتت وجدان وارواح اين نسل كه بر سر و روي روح وروانم چنگ مي زنند را نشنوم نشنوم كه چي به گوش نسل جوان ما فرو مي برند و نبينم كه چه نشانشان مي دهند ايا تا اين اندازه مسخ شده ايم ؟اين چه سوغاتي است كه دران استحاله شده و همگي خود را به حماقتي محض بزك مي كنيم ؟و انگار نمي فهميم چه بر سر خود مي اوريم انچه ما به اين نسل ارايه مي كنيم بايد كه به هر مزخرفي كه از بيرون اگاهانه به ما تحميل مي شود تن در دهند وهمچون تن فروشاني كه در قبال ارضا مسايل مادي به هر كثافتي تن در مي دهند ما هم در قبال لحظه اي ظاهرا براي ارامش و تفريح احمقانه انچه را كه فارسي وان ها و غيره به خورد ما مي دهند به نوعي تن فروشي روح و روان دست مي زنيم اين برنامه ها انچنان در ميان ساير اقشار جامعه نفوذ كرده كه ادمهاي بظاهر مسلمان اول (فارسي وان)را مي بينند و بعد به درگاه الهي نيت نماز را ادا مي كنند من در مسافرت به

آدم بزرگ

ادامه پیام جناب پویا: من در مسافرت به مشهد مقدس ديدم ادم هايي كه روز پيشاني بر استان امام رضا مي ساييدند و شب به سرعت به خانه برمي گشتند تا به طواف فارسي وان مشغول شوند تا شايد ضمير پنهان (ان روي سكه )خود را با وصف العيش ارضا كنند دختر بچه هاي خردسالي را هر شب شاهدم كه سر بر زانوي مادر نهاده و در دامان پراز مهر و محبت مادر به تماشاي ابتذال مشغولند و مشتركا انچه را كه احمقانه ترين ديالوگ مي توان ناميد با هم مصرف مي كنند بچه هايي را مي بينم كه هنوز نام مادر بزرگ و يا خاله و عمه و عمورا بدرستي نمي توانند تلفظ كنند اما تمام اسامي در سريالهاي فارسي وان وغيره را بلدند و بدرستي تلفظ مي كنند ما به كجا رسيده ايم ؟اين همه ادعاهاي فرهنگي ما كه با هزاران سالگي يدك مي كشيم و بدتر از همه اين مسلماني ما كه همه را كشته وجالب تر اينكه برنامه ها ي مستهجن فارسي وان صهيونيستي به مناسبت ايام شهادت ايمه برنامه ها را معتدل و يا ميان پرده ها را از كلمات قصار امامان مزين مي سازند و واي بر ما و اين مسلماني كه حافظ دارد و انوقت ادعاي مسلماني ما دنيا را شخم مي زند

آدم بزرگ

ادامه پیام جناب پویا2: وجالب تر اينكه برنامه ها ي مستهجن فارسي وان صهيونيستي به مناسبت ايام شهادت ايمه برنامه ها را معتدل و يا ميان پرده ها را از كلمات قصار امامان مزين مي سازند و واي بر ما و اين مسلماني كه حافظ دارد و انوقت ادعاي مسلماني ما دنيا را شخم مي زند واما چند بار نتوانستم وبلاگت را باز كنم كه فيلتر شده بود و با فيلتر شكن باز مي كردم ولي كامنت را نمي پذيرفت تا اينكه مطلبي را چندي قبل برايتان ايميل كردم كه فرموديد دريافت نشده اين بار مطلب فوق را را برايت فرستادم دوست داشتم توي كامنت ها بنويسم اما از ترس نپذيرفتن به ادرس ايميل شما فرستادم عزيز دلم خوشحال شدم از مطلبي كه نوشته بودي نمي دانم در چه سن و سالي قرار داري و در چه ... اما مهم نيست مهم اين است كه عزيزي نازنين چون شما ها را داريم و بدان فخر مي ورزيم و اميد وار شدم كه نگران اينده ي كشورم نباشم ارادتمند شما پويا //31/3/89